We are now in round six. If a deck loses a single match now it is eliminated for good.

What is the Pauper Gauntlet?
All about the Pauper Gauntlet Season 03: http://mtgolibrary.blogspot.se/2015/11/the-pauper-gauntlet.html
All the deck lists: http://mtgolibrary.blogspot.se/2015/11/the-decks-of-pauper-gauntlet-s03.html

Round six
Round six is played in the Tournament Practice room.Here are all the results of round six so far
23 decks entered round six.

Aristocrats defeats Burn 2-1
Pauper Nightmare is bested by RUG Tron 0-2
BorosKitty Initiated defeats Affinity 2-0
MBC wins over JeskaiKitty
BUGs & Pigs defeat Infect

Pig Trinket crushes the Goblins
Goblin Storm defeats Dimir Teachings somehow
Bant Sword and Shield defeats Grixis Affinity
Slivers defeats Bant Tokens
RUG Tron wins the mirror against RUG Tron

Spitful Leeches takes out DelverFiend
UG Madness defeats Grixis Teachings
WW Soul Tokens defeats Grixis Control

These were the matches played last week in round six:
Mono Red Heroic defeats Kuldotha Jeskai 2-0
Infect is crushed by Dimir Teachings 0-2
Green One defeats Affinity 2-1
Izzet Cooldotha defeats Midnight Presence 2-0
Blue Bichinho loses to MBC 0-2

Death Control dies to Izzet Tron 0-2
Stompy defeats a quitter 2-0
Burn loses to Teachings 1-2
Stompy Tokens races Burn 2-0

17-5 so far. Only one deck remains to be played in round six; Cyborgs

What happens now?
Round six will end on March 14th. Round seven will then begin and last only one week.

Top 10 decks still alive
BUGs & Pigs, Green One, Mono Red Heroic, Stompy (5)

The Eliminations to this point
Round six eliminations so far: Infect, Blue Bichinho, Death Control, Burn (runner-up from last season) and Pauper Nightmare.
24th place (round five) Illusory Tricks, White Heroes, Goblins, Suicide Black, Turbo Angler, Simic Oracle, Kuldotha Mardu, Elves, Rhystic Tron, MUC, Black Auramancer, Love Train,
36th place (round four) Counter-Kitty,UB Trinket Control, Rakdos Vampires, Flying Ninjas, Turbo Zoo, Shroudfang Ninja. Delver, Green Ramp LD, Snow-Go, Turbo Exhume
45th place: Shared by the 26 decks eliminated in round three: Affinity, Exhume Control, Familiars, Rebel Grind, Pestilence Control, Encroaching Blight, Green Grifters, The Pauper Gauntlet, Project X, Tortured Toolbox, RG Land Crusher, RG Landfall, DelverFiend, Eggs, Gary Busey LD, Selesnya Flash, Abzan Grindhouse, Bant Fog, Crocajund, BUG Proliferators, Evil Allies, Land-o-derm, Pig Trinket, Sultai Delve, 5-color Green
70th place: Shared by nine decks that died during double Elimination, (round one and two): Red Land Destruction, Mono Black Land Destruction, Glass Cannon Red, Tortured Madness, Cheaty Morph, Living End, 1-land Spy, UB Justice Control and Dragon Delve.

Round 1 ended 56-22 (72% match win rate)
Round 2 ended 13-9 (59% win)
Round 3 ended 43-26 (62% win)
Round 4 ended 32-11 (74% win – best win rate so far in Pauper Gauntlet history!)
Round 5 ended 23-12 (66% win)

Please visit our sponsor Mtgotickets, new customers receive 10 tickets for $8. Click on this link to check out mtgotickets

Share This