The Pauper Gauntlet is over! In the first two-man round, one deck won and one deck lost, making Aristocrats (formerly known as “Suicide is Painless”) the winner of the whole season!

What is the Pauper Gauntlet?
All about the Pauper Gauntlet Season 03: http://mtgolibrary.blogspot.se/2015/11/the-pauper-gauntlet.html
All the deck lists: http://mtgolibrary.blogspot.se/2015/11/the-decks-of-pauper-gauntlet-s03.html

Round twelve
Round ten was played in the Two-Man tournaments.

Cyborgs opened, losing a close match to an Orzhov Midrange (?) deck that just had too much value.

Aristocrats played a nailbiter against RUG Tron, losing the first duel but then managing to barely win duel 2 and 3.

This means that Paul Jones, being both the brewer and the champion of Aristocrats, wins 100 bot credits with mtgotickets.com. Congratulations!

What happens now?
We will evaluate the Pauper Gauntlet together (there will be a video and an article about that) to make the whole experience even better next year.

If you want to help make Season Four of the Pauper Gauntlet a reality, you can contribute on our Patreon at patreon.com/magicgatheringstrat

If the Patreon meets its goal the Pauper Gauntlet will start its fourth season on December 4, 2016.

The full results of the Pauper Gauntlet S03
Winner: Aristocrats (Suicide is Painless)
2nd place: Cyborgs
3rd place (round eleven): Green One
4th place (round ten): Spiteful Leeches
5th place (round nine): WW Soul Tokens
6th place (round eight): BUGs & Pigs, Pig Trinket, MBC, Bant Sword and Shield
The playoff for the 10th spot in the top 10
10th place: Slivers (won the playoff)
11th place: Stompy Tokens, Mono Red Heroic (round five in the playoff)
13th place: Goblin Storm, BorosKitty Initiated (round four in the playoff)
15pth place: Stompy (round three in the playoff)
16th place: RUG Tron, Izzet Cooldotha and UG Madness
Round seven eliminations – the decks in the Top 10 Playoff: BorosKitty Initiated, Slivers, Mono Red Heroic, Stompy, UG Madness, RUG Tron and Izzet Cooldotha.
19th place (round six): Infect, Blue Bichinho, Death Control, Burn (runner-up from last season) and Pauper Nightmare.
24th place (round five) Illusory Tricks, White Heroes, Goblins, Suicide Black, Turbo Angler, Simic Oracle, Kuldotha Mardu, Elves, Rhystic Tron, MUC, Black Auramancer, Love Train,
36th place (round four) Counter-Kitty,UB Trinket Control, Rakdos Vampires, Flying Ninjas, Turbo Zoo, Shroudfang Ninja. Delver, Green Ramp LD, Snow-Go, Turbo Exhume
45th place: Shared by the 26 decks eliminated in round three: Affinity, Exhume Control, Familiars, Rebel Grind, Pestilence Control, Encroaching Blight, Green Grifters, The Pauper Gauntlet, Project X, Tortured Toolbox, RG Land Crusher, RG Landfall, DelverFiend, Eggs, Gary Busey LD, Selesnya Flash, Abzan Grindhouse, Bant Fog, Crocajund, BUG Proliferators, Evil Allies, Land-o-derm, Pig Trinket, Sultai Delve, 5-color Green
70th place: Shared by nine decks that died during double Elimination, (round one and two): Red Land Destruction, Mono Black Land Destruction, Glass Cannon Red, Tortured Madness, Cheaty Morph, Living End, 1-land Spy, UB Justice Control and Dragon Delve.

Please visit our sponsor Mtgotickets, new customers receive 10 tickets for $8. Click on this link to check out mtgotickets

Share This